Blog

Čtěte naše nejnovější články o nápojovém skle a porcelánu. Najdete zde tipy na správné sklenice pro různé druhy nápojů a rady, jak si užít víno a whisky naplno. Navštivte naši stránku a zlepšete své zážitky z pití.

Thun 1794: Historie a výroba porcelánu.

Historie:

Porcelánka Thun 1794 vznikla v roce 1794 v obci Klášterec nad Ohří, nedaleko Karlových Varů. Její založení iniciovali bratři Franz a Karl Thunové, kteří měli bohaté zkušenosti s výrobou porcelánu. Porcelánka se postupem času rozvíjela a modernizovala, až se stala jedním z nejvýznamnějších výrobců porcelánu v České republice.

 

Proces výroby a distribuce: 

 1. Směs surovin: Thun 1794 používá speciální směs surovin, která obsahuje bílou jílu, kaolinit, feldspat a křemen. Tyto suroviny jsou důkladně smíchány v určitých poměrech.

 2. Vytvoření formy: Formy na porcelánové výrobky se vyrábějí z kovu, obvykle ze železa. Tyto formy jsou ručně vytvořeny tradičními metodami a jsou používány k vytvoření určitého tvaru.

 3. Lisování: Směs surovin se vloží do formy a poté se lisuje pod vysokým tlakem. Tento proces vytváří výrobek s pevnou strukturou a hladkým povrchem.

 4. Sušení: Výrobky jsou následně sušeny v sušárnách při teplotách kolem 100 °C.

 5. Bělení: Po sušení jsou výrobky běleny ve speciálních pecích při teplotách až 1400 °C.

 6. Malování: Výrobky jsou malovány ručně nebo pomocí speciálních tiskáren na porcelán. Thun 1794 je známý pro své kvalitní ručně malované dekory.

 7. Sklenutí: Výrobky jsou poté sklenuty při teplotách kolem 1400 °C, což zvyšuje jejich pevnost a odolnost.

 8. Klasifikace: Po sklenutí jsou výrobky tříděny podle své kvality. Výrobky, které splňují nejvyšší standardy kvality, jsou označeny jako I. jakost. Výrobky s menšími nedostatky nebo vadami jsou označeny jako II. jakost.

 9. Balení a doprava: Po klasifikaci jsou výrobky baleny a připraveny k dopravě.

 10. Konečná kontrola: Konečná kontrola zahrnuje vizuální kontrolu výrobků, aby se zajistilo, že jsou ve správné kvalitě a že nejsou poškozeny.

 11. Označení výrobků: Po konečné kontrole jsou výrobky označeny logem a značkou Thun 1794, které potvrzují jejich původ a kvalitu.

 12. Prodej a distribuce: Výrobky jsou následně připraveny k prodeji a distribuci do obchodů a prodejen po celém světě.

 

Třídění na I. a II. jakost:

Po dokončení výpalu se porcelán třídí na I. a II. jakost. Toto třídění závisí na mnoha faktorech, jako je rovnoměrnost bílé barvy, hladkost povrchu, absence prasklin nebo chyb v designu. Porcelán, který projde těmito kontrolami, je klasifikován jako I. jakost a je určen pro prodej. Porcelán s menšími nedokonalostmi nebo vadami je klasifikován jako II. jakost a je obvykle prodáván se slevou.

 

Rozdíl mezi I. a II. jakostí:

Rozdíl mezi I. a II. jakostí se projevuje v kvalitě a dokonalosti výrobku.

I. jakost je bezvadný výrobek, který má perfektní bílou barvu, rovnoměrný povrch bez chyb v designu.

Na druhou stranu II. jakost může obsahovat drobné vady, jako jsou skvrny, trhliny, nebo odchylky v barevném provedení. Tyto vady však nemají vliv na funkčnost výrobku a jsou často nepatrné nebo umístěné na méně viditelných místech.

 

Rozdíly mezi sklenicemi na bílé a červené víno

Rozdíly mezi sklenicemi na bílé a červené víno

Vítejte na našem blogu o sklenicích na víno! Dnes se zaměříme na rozdíl mezi sklenicemi na bílé a na červené víno. Ukážeme vám, zda má význam vybrat správné sklenice pro vaše víno a jak může ovlivnit jeho chuť a aroma.

 

Sklenice na bílé víno

Sklenice na bílé víno jsou obvykle menší a úzké než sklenice na červené víno. Mají obvykle menší hranolový tvar, který pomáhá udržet bílé víno chladné. Sklenice na bílé víno mají také tenčí stěny, což pomáhá zvýraznit jemnější aroma bílých vín. Díky menšímu objemu sklenice také můžete víno snáze ocenit, protože může být servírováno ve větším množství.

 

Sklenice na červené víno

Sklenice na červené víno jsou obvykle větší a širší než sklenice na bílé víno. Mají širší hranolový tvar, který umožňuje vínu se rozvinout a uvolnit své aroma. Díky většímu objemu sklenice můžete víno servírovat v menším množství, což umožňuje, aby se víno více "nadechlo" a aby se jeho chuť a aroma více rozvinuly.

 

Rozdíl mezi sklenicemi na bílé a červené víno

Hlavním rozdílem mezi sklenicemi na bílé a červené víno je velikost a tvar. Sklenice na bílé víno jsou menší a úzké, zatímco sklenice na červené víno jsou větší a širší. Důvodem pro toto rozdílné provedení sklenic je především to, že červená vína potřebují více prostoru pro "dýchání", zatímco bílá vína potřebují udržet svou nízkou teplotu.

 

Význam výběru správných skleníc pro vaše víno

Správná sklenice pro vaše víno může skutečně ovlivnit jeho chuť a aroma. Pokud servírujete bílé víno ve široké sklenici, může se stát, že se ztratí jeho jemné aroma a chuť. Naopak, pokud servírujete červené víno v úzké sklenici, může se stát, že se jeho aroma a chuť neuvolní plně.

Je tedy důležité zvolit správnou sklenici pro vaše víno.